In our house gummy bears and candy are treats that have to be earned (or used for bribing, if we're being honest ). My kids will tell me their friends get to eat a whole packet of gummy bears, and I tell them, "I don't care what your friends are doing"... That makes me sound like I'm becoming my mom,... whom is awesome, BTW, but didn't we all have those arguments: 'all my friends are doing it', and our parents said 'so what?!'.
I was at a local health/supplement/nutrition store the other day and came across these gummy candies called "Smart Sweets" that boast having only 1g-3g of sugar per serving, which is the whole baggie (50 g). The little bag of candy cost $4.29.
I wanted to try them because I had seen them on HealthNut Nutrition's youTube vlog, and they were advertised in the WW weekly handout.
But, damn people, $4.29 for little bag of gummies?! I bought them anyway.
The flavor we bought was the "Berry Sweet Fish", and contained exactly 10 fishies. We each tried one, and yes, they were good. Here's the critic's take on it:
This is interesting, SunRype has the most sugar, BUT, remember, that's naturally occurring sugar in the fruit! And the ingredient list is wonderful. Obviously the Smart Sweets is coming in with the lowest calories and sugar and the ingredient list is surprisingly short. To answer Matthew's question in his critique, ... stevia is how they did it. And Welch's, well... that ingredient list isn't the greatest, but the sugar is coming in-between the competitors. What's up with "red 40 and blue 1" when the package says 'no artificial color'?
Here's a pros and cons chart, but I'm flipping the row/column axis on you.
I wanted to try them because I had seen them on HealthNut Nutrition's youTube vlog, and they were advertised in the WW weekly handout.
<pity party>I'm not even making money on this blog. I don't even have one follower </pity party>
Michael: "Delicious"
Matthew: "They're tasty. I wonder how it tastes so good with less sugar?"
But is the cost trade off worth it for the amount of small amount of candy, just so you have less sugar? Time to go into Nerd Mode, or rather, just turn up the dial on Nerd Mode.
For comparison, I chose two additional options of gummy candies you can get at most supermarkets. I chose Welch's Fruit Snacks, because they boast fruit being the first ingredient, and having no artificial colors/colours or flavors/flavours (see what I did there?).
The second option I went with is SunRype FunBites, which have no artificial colors and flavors, no preservatives and are made of 100% fruit. Did you also know it's a Canadian company located in Kelowna, BC, in the Okanagan Valley? Uh-huh, go Google that.


We need a chart, or a report... as if I don't do enough reports while at work, here's another. The servings are all different, so for comparison I break it down to comparing 10 g of each candy.
Candy
|
Smart
Sweets
|
Welch’s
Fruit Snacks
|
SunRype
FunBites
|
Ingredients
|
Prebiotic soluble fiber from tapioca,
pectin, natural fruit flavor, citric acid, malic acid, carrageenan, fruity
and vegetable juice (for color), coconut oil, stevia leaf extract, carnauba
wax
|
fruit puree (grape, peach, orange,
strawberry, raspberry), corn syrup, sugar, modified corn starch, gelatin,
concord grape juice from concentrate, citric acid, lactic acid, natural and
artificial flavors, ascorbic acid (vitamin c), alpha tocopherol acetate
(vitamin e), vitamin a palmitate, sodium citrate, coconut oil, carnauba wax,
annatto (color), turmeric (color), red 40 and blue 1
|
Apple &/or pear & raspberry
puree concentrates, apple &/or grape &/or pear juice concentrate,
citrus pectin, elderberry juice concentrate, natural flavour, lemon juice
concentrate, apple powder
|
Cost
As Is
|
$4.29 / 50 g / 1 serving | $3.99/264
g 12 serv @ 22 g each |
$3.48/112
g 8 serv @ 14 g each |
Cost
per their serving
|
$4.29 | $0.18 |
$0.46
|
Nutrition
per serving
|
|||
Calories
|
80
|
70
|
45
|
Sugar
|
3 g
|
10 g
|
11 g
|
Interesting?
|
Fibre 28 g (what the what?)
|
||
For
Comparison
|
|||
Cost
per 10 g
|
$0.85
|
$0.15
|
$0.31
|
Nutrition
per 10 g
|
|||
Calories
|
16
|
31
|
32
|
Sugar
|
0.04 g
|
4.5 g
|
7.85 g
|
This is interesting, SunRype has the most sugar, BUT, remember, that's naturally occurring sugar in the fruit! And the ingredient list is wonderful. Obviously the Smart Sweets is coming in with the lowest calories and sugar and the ingredient list is surprisingly short. To answer Matthew's question in his critique, ... stevia is how they did it. And Welch's, well... that ingredient list isn't the greatest, but the sugar is coming in-between the competitors. What's up with "red 40 and blue 1" when the package says 'no artificial color'?
Here's a pros and cons chart, but I'm flipping the row/column axis on you.
Candy
|
Pros
|
Cons
|
Smart
Sweets
|
Low Sugar
Lots of Fibre
Good flavor and texture
No artificial color or flavor
Vegan friendly (if that's your thang)
|
Expensive
Not readily
available
|
Welch’s
Fruit Snacks
|
Contains fruit puree and juice
Good tradeoff between sugar and
calories
|
Corn syrup and sugar
No artificial color claim is
questionable
“Gummy texture” is too soft according
to my kids
|
SunRype
FunBites
|
All natural fruit
No added sugar or artificial
ingredients
|
Sugar content is still high
It’s not a “gummy bear” texture. It’s more comparable to a thick piece of
fruit leather, or dried fruit, which I don’t mind, but might not be what you’re
expecting
|
Final Thoughts:
- If you have the cash to burn and you're a hipster, go with the Smart Sweets.
- If you're all about being as natural as possible, go with SunRype FunBites.
- If you're a mom trying to find balance and let your kids have a treat once in a while, go with Welch's Fruit Snacks.
Have you tried the Smart Sweets? Do you like gummy candies?
I have a recipe for homemade gummy-like treats that I could share with you in the future, would you want to see it?
And remember guys, gals, and unknowns, I'm not a nutritionist I'm just sharing my opinion.
No comments:
Post a Comment